Tradycyjnie jest to sprawa do przemyślenia dla narzeczonej, bowiem zmiana nazwiska przez narzeczonego jest wciąż rzadkością.
Nakaz czy zalecenie zmiany nazwiska nie istnieje, dlatego mamy 3 różne możliwości:
– panna młoda może pozostać przy swoim nazwisku panieńskim,
– panna młoda może przyjąć nazwisko męża,
– panna młoda może używać obu nazwisk w połączeniu,
Obecnie 90% kobiet dokonuje tradycyjnego wyboru i przyjmuje nazwisko męża. Wybór zgłaszamy w Zaświadczeniu o zdolności do zawarcia małżeństwa które wypełniamy w Urzędzie, jednocześnie decydując o tym, jakie nazwisko przyjmą dzieci.
Dobrze jest po zawarciu małżeństwa wysłać oficjalne powiadomienie do firm, osób, agencji czy organizacji, banków, jak również ważne jest dokonanie wymiany dokumentów (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Niektóre z organizacji będą żądały kopii aktu małżeństwa, który jest wydawany po ślubie.
Radzę jednocześnie zgłosić tak zmianę nazwiska jak i (jeżeli jest taka potrzeba) zmianę miejsca zameldowania.
A co w przypadku kolejnego małżeństwa?
Może ono oznaczać kolejną zmianę. Jeżeli kobieta zachowała nazwisko z pierwszego małżeństwa, będzie najprawdopodobniej chciała przyjąć nazwisko nowego męża – niewątpliwie będzie mu miło jeżeli żona będzie znana pod jego nazwiskiem, a nie innego mężczyzny.
Dzieci z pierwszego małżeństwa będą prawdopodobnie nosiły nazwisko swojego ojca podczas gdy matka może używać swojego nazwiska panieńskiego, lub przyjąć nazwisko nowego męża.
Rozwiązanie zagadnienia zmiany nazwisk jest sprawą narzeczonych i ich wyłączną decyzją.