Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Co może stanąć na drodze do ołtarza?

01.12.2015

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co może stanąć na drodze do zawarcia związku małżeńskiego? Poniżej przedstawiam listę potencjalnych przeszkód małżeńskich według prawa kanonicznego:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co może stanąć na drodze do zawarcia związku małżeńskiego? Poniżej przedstawiam listę potencjalnych przeszkód małżeńskich według prawa kanonicznego:

1.Przeszkoda wieku:
Prawo kanoniczne pozwala na możliwość ustalenia przez Konferencję Episkopatu wyższego minimalnego wieku do zawarcia małżeństwa niż ten obowiązujący powszechnie na świecie. W większości miejsc na świecie minimalny wiek dla mężczyzny wynosi 16 lat, a dla kobiety 14 lat. W Polsce, ze względu na decyzję Konferencji Episkopatu, ustalony minimalny wiek to 18 lat. To oznacza, że osoby planujące zawarcie małżeństwa poniżej tego wieku mogą napotkać na przeszkodę.

2. Przeszkoda niemożności płciowej:
Ta przeszkoda dotyczy braku zdolności do współżycia płciowego. Małżeństwo w tradycji katolickiej zakłada możliwość prowadzenia życia małżeńskiego, co obejmuje współżycie fizyczne jako jeden z aspektów tej relacji.

3. Przeszkoda węzła małżeńskiego:
Przeszkoda ta dotyczy sytuacji, w której jedno z narzeczonych jest już związane małżeństwem z inną osobą. Zasada monogamii jest fundamentem małżeństwa w katolickiej doktrynie, dlatego też istnienie poprzedniego małżeństwa może stanowić przeszkodę dla zawarcia nowego.

4. Przeszkoda różnicy wyznania religijnego:
Wspólnota w wierzeniach i wartościach religijnych jest istotnym elementem dla wielu małżeństw katolickich. Jeśli narzeczeni wyznają różne religie lub tradycje religijne, może to stanowić przeszkodę, którą należy rozważyć i przezwyciężyć w kontekście ich relacji i planów małżeńskich.

5. Przeszkoda święceń:
Osoby, które przyjęły święcenia kapłańskie, diakonatu lub zakonne, są już zaangażowane w inny stan życia konsekrowanego. Z tego powodu nie są zwykle uprawnione do zawarcia małżeństwa w tradycji katolickiej.

6. Przeszkoda ślubu w czystości:
W tradycji katolickiej, wieczyste śluby czystości złożone publicznie przez osoby zakonne są aktem oddania się Bogu i służby Kościołowi. Tego rodzaju oddanie i zobowiązania zakonne mogą stanowić przeszkodę dla zawarcia związku małżeńskiego.

Rozważając te potencjalne przeszkody, pary narzeczonych w katolickim kontekście powinny podejść do nich z pełnym zrozumieniem i wiedząc, że Kościół katolicki ma swoje wytyczne dotyczące zawierania małżeństw, aby zapewnić trwałość i pełnię tej instytucji.

Tło

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Masz pytania?

Wyślij prośbę o kontakt.